Sokaknak tetszik, és vágynak rá, de vannak, akik ódzkodnak tőle… Szeretném felvázolni a tetőtéri lakrészek pro és kontra lehetőségeit és tanácsokat, útmutatást adni azoknak, akik félnek belevágni vagy épp nem úgy sikerült az eddigi enteriőr kialakítása, ahogyan azt szerették volna.
Az első, amit szem előtt kell tartanunk, hogy a tetőtér kialakításához engedély szükséges, amit a helyi építésügyi hatóság hagy jóvá vagy utasít el. Új építésű ingatlan esetében már eleve így készül a terv.
Van e általános szabály a tetőtér kialakítására?
Amennyiben lehetséges az adott tetőteret ne osszuk sok részre, mivel a tetősíkok egyébként is megtörik a felületeket – a „kevesebb több”- legyen ez az alap irányelvünk!
Bútorok a tetőtérben
Nyilvánvaló, hogy a ferde tetősíkok miatt, a helyiségek nem bútorozhatóak hagyományosan és teljes körűen. A standard, előre gyártott és hagyományos bútorokról legtöbbször le kell mondanunk. Néhányan ezt hátrányként kezelik, de amennyiben az eredetiségre törekszünk mindenképp előny, hogy egyedi bútorokat helyezhetünk el, egyedi funkciókkal, saját kreativitásunkat beletéve, a rendelkezésre álló helyet maximálisan és praktikusan kihasználva. Mindenképp nagyobb átgondolást és frappáns ötleteket kíván meg egy ilyen lakótér.
Hasznosak lehetnek az alacsonyabb, fiókos komódok, amelyek szinte belesimulnak a térdfalak vízszintes síkjaiba, így kihasználhatóvá válnak a holtterek. Alkalmazhatunk továbbá függesztett bútorokat, pultokat, polcokat az adott paraméterekre szabva.
Vannak, akik szeretnék a tér minden zegét-zugát kihasználni, így a ferde falak mentén háromszögszerűen beépítik a falakat, a teret. Ez is megoldás lehet, bár ez tovább hangsúlyozza a meglévő optikai eltérést. Használjunk kisebb bútorokat, és helyezzük el azokat ízlésesen, szellősen.
Burkolatok és dekorelemek okosan kivitelezve
Érdemes kisebb méretű lapokat, mozaikokat választani, mivel ez optikailag tágítják a teret. Sőt minél világosabb ezek árnyalata, annál inkább!
Ajánlatos kicsit felfelé nyújtani a teret, ezt függőleges dekorelemekkel is elérhetjük, pl: egy-egy tapétacsík, üvegfalrész, álló tükör, kép a falon. Amennyire lehetséges kerüljük a világítótestek, lámpák ferde falon elhelyezését is!
Színválasztási praktikák
Kiemelt fontosságú a megfelelő színek megválasztása. Mindenképp érdemes világos és pasztellszíneket alkalmazni. A ferde falakat, síkokat lehetőleg azonos színűre fessük, így összhatásában magasabbnak és tágasabbnak érezzük majd a teret és kevésbé érzékeljük azt, hogy a falak befelé dőlnek.
Ablakok – azaz a beáramló fény manipulációja
Talán ez az egyik sarkalatos pontja a tetőtéri lakásoknak, hiszen zavartalanul be tud jutni a fény. Rendkívül vonzó tulajdonság ez ősszel, télen és tavasszal, de a nyári hónapokban, ha nem gondoskodunk megfelelő védelemről gyorsan felmelegedhet a lakás. Nem mindegy, hogy milyen árnyékolót használunk! A belső árnyékolók kevésbé enyhítik a benti forróságot, léteznek ugyan már nagyon jó minőségű hő visszaverő típusúak. A textil anyagúak gyakorlatilag hangulati elemként foghatók fel, a káprázat tompítását segítik. Ha a belső forróságot szeretnénk kellőképp enyhíteni, külső árnyékolóról (reluxa, redőny, hővédő roló) célszerű gondoskodni, de elérhetőek teljes fénykizárós megoldások is.
Fontos gondoskodni továbbá az anyagok védelméről is, hisz az épületszerkezet fokozottan ki van téve az időjárási viszontagságoknak, mivel közvetlenül éri a csapadék, napfény, könnyebben lehűl, hamarabb felmelegszik. Amennyiben fából van a szerkezet gondot kell fordítani a fa kezelésére, valamint különösen a gombásodás elleni prevenció is fontos. Meghatározó a tetőtér esetében a szigetelés jelentősége, ezt a kialakítást mindenképp bízzuk szakemberekre!
Fürdőszoba a funkcionalitás jegyében
A fürdőszoba kialakítása során mindenképp számolnunk kell a dőlésszöggel. Meg kell határoznunk, hogy hova kerüljön pl. a zuhany, amely megköveteli a min 2 méter magasságot, bár gondolkodhatunk méretre gyártott zuhanyfalban is. El kell gondolkodnunk továbbá azon, hogy térdfalnál elfér e a WC parapetfala. Nem csak a szaniterek elhelyezését és méretét kell figyelembe venni, de a felhasználók méreteit is, és hogy akadálymentesen meg tudják közelíteni, használni tudják azokat. Tetőtérben kardinális figyelmet kell fordítani a vízszigetelésre!
Mai trendek a tetőtér kialakításában
Manapság idejét múltnak számítanak a lambériás kialakítások. Amennyiben ragaszkodunk hozzá, adott a lehetőség, hogy lefessük fedőfestékkel (főképp fehér lazúr ajánlatos). A gipszkartonos felületképzés itt is nagyon elterjedt, hiszen könnyen megmunkálható, alakítható. Továbbra is hódítanak a látszó faszerkezetek is, valószínűleg nem is mennek ki a divatból, hisz némely stílusnál ez elengedhetetlen követelmény.
Tetőtér lehetőséget ad nagyvonalú loft lakások kialakítására is. Ha ilyenben gondolkodunk mindenképp egyedi és elegáns terek jönnek majd létre, ahol az élettér szabadon áramolhat.
------------------------------------------------- ÖSSZEGZÉS -----------------------------------------------
Előnyök:
Hátrányok:
Lassan lekerülnek a téli kabátok, egyre szenvedélyesebben csicseregnek a madarak, zöldül és élénkül a természet. És ami a legszembetűnőbb: egyre több szín bontakozik ki körülöttünk. Talán ez a legnagyobb változás a téli egyhangúság és szürkeség után. Ez a megújulás időszaka, amikor a dolgok újra életre kelnek. Manapság, ha trendiek akarunk lenni, akkor a változásokat nem csak öltözködésünk, de otthonunk külleme is jó, ha tükrözi. Újuljunk hát meg mi is, csempésszünk új, friss és üde energiánkat otthonunkba kreatívan, kevés beruházással!
Persze nem kell egyből költséges és teljes lakásfelújításba kezdeni, egy-egy helyiség hangulata kisebb beavatkozásokkal is merően megváltoztatható.
Falszín, tapéta
A nagyobb felületek mérete miatt a falszínek megváltoztatásával az egyik legszembetűnőbb változást érhetjük el. Legyünk bátrak és kreatívak! Variáljuk a fehér szint egy másik színnel! Persze semmiképp nem kell a szoba minden falát egy vagányabb színre mázolnunk vagy tapétáznunk, válasszunk helyette egy központi falrészt (TV, kanapé esetleg tükör mögötti fal) és merjünk egy vibráló és feltűnő színt, mozgalmas tapétát alkalmazni.
Falmatricák
Ha mégsem szeretnénk megválni a rég megszokott falszíntől falmatricákkal is felöltöztethetjük a csupasz, egyhangú falakat, amelyekkel igazán egyedi hangulatot és hatásokat hozhatunk létre. A választék mára óriásira kerekedett. Kivitelezés szempontjából sem egy túlzottan költséges és időigényes munka, és ha netán ráununk gyorsan cserélhető.
Ahogy a falszínek esetében itt is választhatunk ”dögösebb” darabokat, egy falrész felmatricázása, egészen biztosan felpezsdíti az addig egyhangú helyiséget.
Szőnyegek
Manapság a szőnyegek inkább dekorációs elemként szolgálnak, bár a funkcionális szerepük sem elhanyagolható. Ahogyan forrósodik körülöttünk a levegő annál kevesebb melegséget árasztó felületre van szükségünk. Bátran cseréljük le a nappali nagy, sötét árnyalatú, egyhangú szőnyegeit, kisebb méretű, könnyed kivitelezésű, színpompás darabokra. Manapság elérhetőek már nem szokványos formájú szőnyegek is: virág, levél, asszimetrikus és geometrikus formák. Választhatunk akár több, méretben eltérő darabot is, így még szellősebbé varázsolhatjuk a teret.
Függönyök
Szabaduljunk meg a sötét, napfényt elzáró, nehéz anyagoktól! Függönyeinket lecserélhetjük könnyed, lágy esésű, áttetsző anyagokra, engedjük be a napfényt otthonunkba! Függöny dekorációt is bátran alkalmazhatunk, akár a függöny saját anyagából, akár egy kontrasztos anyag-szín kombinációval.
Párnahuzat
Egyik legköltséghatékonyabb módszer, főleg ha ügyesen bánunk a tűvel és cérnával, hisz így saját kezűleg is készíthetünk egyedi darabokat. Tavasz révén, varrhatunk az egyszínű párnahuzatra virágokat, egy nagyobb motívumot, masnit vagy akár fodrokat, sőt rá is tűzhetjük őket, így még könnyebben cserélhetőek, eltávolíthatóak, ha később meggondoljuk magunkat. Egy dekoratív és színpompás párna a legszürkébb kanapé komorságát is meglágyítja és látványát átváltoztatja. Izgalmas és vidám hatást érhetünk el ily módon.
Izgalmas polc, sarok
Amennyiben nincs egyáltalán kedvünk, időnk nagyobb átváltoztatásra, elegendő lehet akár egyetlen polcot vagy sarkot kiszemelni, ahol a színesebb csecsebecséink otthonra találnak. Itt elhelyezhetjük a legszebb, legmutatósabb darabokat, egy vázát friss virágokkal, fotót egy kedves emlékről, színes könyveket, díszes naplónkat.
Apró dekorációs elemek
Vázákkal, gyertyákkal, mécsesekkel vagy apró üvegcsékbe rejtett virágfejekkel is sokat változtathatunk lakásunk összképén. Minél izgalmasabbak és minél látványosabbak, színesebbek, annál jobb. Helyezhetjük őket asztalra, komódra, falfülkékbe vagy polcra.
És, hogy milyen színeket használjunk?
Részben ízlés kérdése, hogy milyen színt vagy színeket választunk otthonunkba, persze érdemes olyan színekkel variálni, amelyek összhangban vannak bútorainkkal és egységet hoznak létre az adott térben. Alkalmazhatunk 1-1 eltérő, vibráló, markáns színt is, de ügyeljünk, a harmonikus és kiegyensúlyozott összképre. Ha jól választjuk meg a komplementereket, akkor azok egymás hatását megfelelően erősítik és egyik sem kerül túlsúlyba a másik rovására.